پلیمر ما
0  

تفاوت آزمون های چارپی (شارپی) و آیزود، انجام هردو تست در یک دستگاه

تفاوت آزمون های چارپی (شارپی) و آیزود، انجام هردو تست در یک دستگاه

انجام هردو تست چارپی و آیزود در یک دستگاه با وجود تفاوت ها

 

خرید دستگاه ضربه پاندولی (قابلیت انجام هردو آزمون ضربه آیزود و چارپی)

 

تفاوت های بین روش های تست ضربه آیزود و چارپی (شارپی)

استحکام ضربه مواد و محصولات پلاستیکی، در بسیاری از صنعت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. استاندارد های زیادی برای انجام تست های ضربه مختلف وجود دارند، مانند ضربه سقوط آزاد وزنه، ضربه کششی، ضربه آیزود و ضربه چارپی یا شارپی. 

 

در هردو روش آزمون ضربه آیزود و چارپی (شارپی)، یک ضربه زن پاندولی شکل، به نمونه برخورد می کند و انرژی جذب شده توسط نمونه در هنگام شکست، ثبت می شود. این انرژی توسط اختلاف ارتفاع حالت اولیه ضربه زن و بعد از شکت نمونه اندازه گیری می شود. در دستگاه ضربه پاندولی آیزود و شارپی شرکت پلیمرما، با محاسبه دقیق، به صورت دیجیتالی این انرژی نمایش داده می شود. 

در روش آیزود و شارپی (چارپی)، یک پاندول ضربه زن با جرم مشخص و طول استاندارد، در محل اولیه در دستگاه نصب شده است تا از ارتفاعی مطابق استاندارد رها شود. 

تفاوت اصلی در تست آیزود و چارپی (شارپی) در این است که در روش آیزود، نمونه همیشه به صورت عمودی قرار می گیرد و ناچ یا شکاف ایجاد شده همیشه رو به ضربه زن قرار می گیرد و نقطه ضربه در نوک بالایی نمونه می باشد. 

در روش چارپی (شارپی) اما، شکاف از ضربه زن دور است، نمونه به طور افقی مابین دو تکیه گاه قرار می گیرد و شکاف در وسط نمونه ایجاد شده و ضربه به سمتی برخورد می کند که شکاف ایجاد نشده است. در نمونه هایی که دارای دو شکاف هستند نیز ضربه به محل مابین دو شکاف برخورد می کند. 

در دستگاه ضربه پاندولی شرکت پلیمرما، هردو تست ضربه آیزود و چارپی (شارپی) را می توان انجام داد، بدین صورت که نگهدارنده و ضربه زن پاندولی دستگاه برای هریک از این تست ها به راحتی و تنها با یک آچار آلن قابل تعویض هستند. در نتیجه کاربر میتواند بسته به روش مورد نیاز، ضربه زن و تکیه گاه را تعویض نموده و به راحتی آزمون بعدی را انجام دهد. 

 

پارامتر مورد مقایسه روش آیزود روش چارپی (شارپی)
نقطه اصابت ضربه لبه بالایی ضربه وسط نمونه
نگهدارنده یک سمت نمونه دو طرف نمونه
نحوه قرارگیری نمونه عمودی افقی
نوع ناچ (شکاف)  نوع V شکل نوع U، V
نحوه ضربه ناچ در سمت ضربه زن ناچ در سمت مخالف ضربه زن
ابعاد نمونه معمولا 64*12.7*3.2 معمولا 55*10*10
استاندارد ISO 180 ISO 179

 

خرید دستگاه ضربه شارپی و آیزود و سایر تجهیزات آزمایشگاهی پلیمر در اینجا

 

 

 

پربازدیدترین مطالب
آخرین مطالب
مثل اینکه کسی دیدگاهی نداشته!!!