پلیمر ما
دستگاه نرخ جریان  مذاب MFR پلاستیک ها (دستگاه MFI)
قیمت: تماس بگیرید

موجود

دستگاه نرخ جریان مذاب MFR پلاستیک ها (دستگاه MFI)

ساخت شرکت: پلیمرما
قیمت: تماس بگیرید

موجود

دستگاه نرخ جریان  مذاب MFR پلاستیک ها (دستگاه MFI)

دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI

 

برای مشاهده مدل جدید دستگاه  MFI , MFR شرکت پلیمرما اینجا کلیک کنید.

 

مشخصات دستگاه MFR یا MFI
مواد مورد آزمون PE, PP, PA, PC, PS  و سایر پلاستیک ها
استاندارد مورد استفاده ISO 1133, ASTM D1238 و ملی 6980
گارانتی 1 سال
خدمات پس از فروش  10 سال
زمان تحویل 20 روز کاری
قابلیت کالیبراسیون دارد (انتخابی)
آموزش کار با دستگاه و استاندارد دارد (انتخابی)
دامنه دما (سلسیوس) محیط الی 400 
سیستم کنترل دما PID/RID
قابلیت وزنه های اعمالی (کیلوگرم) 2/16، 3/8، 1، 5، 1/2، 7/16
بازه MFR قابل اندازه گیری (g/10 min) 0/15-50
نوع تایمر برش اتوماتیک
بازه زمانی برش 0/1 ثانیه الی 99 دقیقه
توان دستگاه (ولت) 220
تجهیزات جانبی پیستون، میله تمیزکننده، گیج برو نرو
سایر ویژگی ها سیستم برش دستی و اتوماتیک
دای از جنس تنگستن کارباید
دقت دمایی 0/1 سلسیوس
دقت زمانی 0/1 ثانیه

 

 

اهیمت تست MFI  یا MFR  در صنعت چیست؟

همانطور که از نام این تست مشخص است، هدف از انجام تست ام اف آی یا ام اف آر، MFI یا MFR، تعیین مشخصه ای از حرکت و رفتار مذاب پلیمری است که در فرایند پذیری آن پلیمر یا پلاستیک بسیار فاکتور مهمی می باشد. به صورت کلی شاید مهمترین وجه شناخت فرایند و فرایند پذیری یک پلیمر بررسی رفتار آن پلیمر در حالت مذاب است. که یکی از اولیه ترین، ساده ترین و در عین حال پر اهمیت ترین آزمون هایی که روی پلیمر ها انجام می شود، تست MFI  یا MFR می باشد که توسط دستگاهی به همین نام یعنی دستگاه اندازه گیری MFI یا MFR ارزیابی می شود.

در صنایعی مانند صنعت تزریق پلاستیک این مشخصه MFI یا MFR خود را علاوه بر خواص فیزیکی مکانیکی در پر شدن قالب نشان می دهد و اگر در بازه مناسبی قرار نگیرد می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود که در این مقاله می توانید به جزییات بیشتری دسترسی پیدا نمایید. اگر MFI مواد مورد استفاده در فرایند تزریق خیلی بالا باشد، منجر به پدیده فلش می شود. اگر مقدار MFI  یا MFR بسیار پایین باشد، احتمالا مواد سیالیت مناسبی نداشته و نمی تواند همه نقاط قالب را به درستی پر کند. 

یا در فرایند تولید فیلم و ورق به روش فیلم کستینگ Casting، اگر مقدار MFR یا MFI خیلی پایین باشد، مواد قابلیت حرکت به کناره های قالب را نخواهند داشت و ممکن است تولید فیلم یا ورق در کناره های قالب به مشکل بر بخورد. و اصطلاحا مواد تمام عرض قالب را پر نکند. در سمت مقابل اگر ام اف ای از مقدار مناسبی بیشتر باشد، سبب می شود تا کنترل مواد در فرایند و قالب سخت تر شده، و منجر به افت خواصی از فیلم مانند استحکام کششی و پارگی شود.... (ادامه مقاله)

 

نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI چیست؟

نرخ جریان جرمی مذاب (MFR) یا شاخص جریان جرمی مذاب (MFI) تعیین خاصیتی از جریان مذاب پلیمر است که به عنوان خواص رئولوژیکی ماده در حالت مذاب شناخته می شود. مقدار MFR یا MFI جرم مقدار ماده ای است که طی 10 دقیقه تحت فشار مشخص و در دمای مشخص از میان دای با ابعاد مشخص عبور کرده و بیرون می آید.

یک پلیمر از زنجیره هایی با طول های مختلف تشکیل شده است، به همین دلیل طول زنجیره پلیمری ویژگی های جریان مذاب را تعیین می کند. از آن جا که کنترل دقیق طول زنجیره ها در فرایند پلیمریزاسیون مشکل است، توزیع طول زنجیر یا درواقع توزیع وزن مولکولی پلیمر است که بر خواص جریان مذاب تاثیرگذار است. اینجاست که پارامتر MFR یا MFI وارد می شود.

هرچه مقدار MFR یا MFI بالاتر باشد، یعنی در طی زمان ثابت (10 دقیقه) مقدار بیشتری از پلاستیک در دمای آزمون جریان می یابد، یعنی مقاومت به جریان یافتن پلیمر یا پلاستیک کم تر است و راحت تر جریان می یابد، مقاومت به جریان یافتن را با مفهومی به نام ویسکوزیته می شناسیم. درنتیجه هرچه MFR یا MFI یک پلیمر بالاتر باشد، ویسکوزیته آن پایین تر خواهد بود. 

توزیع وزن مولکولی همچنین بر خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمر نیز تاثیر به سزایی دارد.

در آزمون MFR یا MFI پلیمر در داخل محفظه دستگاه گرم شده تا به حد جاری شدن برسند، یک وزنه متناسب با نوع پلیمر بر روی آن قرار می گیرد، نیروی جاذبه و وزنه تواما باعث می شوند که جریان مذاب از دای دستگاه که لوله ایست توخالی به قطر 2/095 میلیمتر از دستگاه خارج شود.

 

دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR شرکت بسپار مانی یار (پلیمرما)، مطابق استاندارد های ملی 6980، ISO 1133، ASTM D1238 ساخته شده و از آن می توان برای تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR انواع پلاستیک ها مانند پلی کربنات، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، ABS و ... استفاده کرد.

همچنین دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR این شرکت مانند بقیه سازنده های دنیا، برای تعیین MFI یا MFR پلاستیک هایی که رفتار رئولوژیکی آن ها تحت تاثیر تراکم، هیدرولیز، ژل شدن یا پیوند عرضی قرار گرفته است قابل استفاده نیست. برای مثال در پلی اتیلن های شبکه ای PEX شاخص MFI یا  MFR اندازه گیری نمی شود

اجزای دستگاه MFI یا MFR:

دستگاه نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI، که برای تعیین شاخص یا نرخ جریان جرمی مذاب ترموپلاستیک ها به کار می رود شامل اجزای زیر می باشد:

 بدنه اصلی

بدنه دستگاه MFI یا MFR شامل محفظه ای برای اعمال و کنترل دما و سیلندر فولادی تست می باشد که توسط دو زون حرارتی گرم شده و کاملا عایق بندی شده است. همچنین یک قسمت برای قرار گیری ابزارهای مورد استفاده در تست تعبیه شده است. 

قسمت اصلی بدنه، شامل المنت  اندازه گیری دما، سیستم کنترل دما، سیستم کاتر اتوماتیک، سیستم زمان بندی اتوماتیک، کنترل پنل و دسته نگهدارنده دای نیز می باشد. 

 

-  المنت اندازه گیری دما:

یک پراب پلاتینیومی در تماس با سیلندر، دما را خوانده و کنترلر دما می فرستد، در نتیجه کنترلر زمایی می تواند دما را کم یا زیاد کند تا در حد مطلوب قرار گیرد. دقت دمایی 0/1 درجه می باشد. 

نقاط دمایی مهم در آزمون، 1 سانتی متر بالاتر از دای می باشد که در کالیبراسیون نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

- سیستم کنترلر دمایی:

دستگاه MFI یا MFR شرکت بسپار مانی یار (پلیمرما) در رنج دمایی محیط الی 300 درجه با دقت 0/1 درجه قابل تنظیم می باشد. 

 

- سیستم کاتر:

کاتر دستگاه MFI یا MFR شرکت پلیمر ما، به دو صورت اتوماتیک و دستی می باشد و می تواند بنابر پارامترهای تنظیمی اپراتور، با دقت 0/1 ثانیه برش نمونه را انجام دهد و یا اپراتور به صورت دستی نمونه را برش دهد...... (ادامه مقاله)

 

اهمیت آزمون MFR یا MFI و دلایل استفاده از آن

در فرایند تولید یک محصول اگر در بچ جدید، مقدار MFR یا MFI به طور غیر قابل کنترل و نا آگاهانه تفاوت کند می تواند اثرات مخربی بر بهره وری و کیفیت محصول بگذارد. بنابراین بسیار مهم است که مواد ورودی به واحد تولیدی با استاندارد های مربوطه تست شوند و صحت آن ها تایید شود.

برای مثال اگر MFR یا MFI مواد از حد مورد انتظار بیشتر باشد می تواند منجر به فلش قالب تزریق شده و در نتیجه تعداد محصولات مرجوعی بالا رود و تمیز کردن قالب و دستگاه تزریق نیز روزها زمان نیاز داشته باشد. در بدترین حالت نیز ممکن است باعث آسیب جدی به نازل شود که تعویض آن هزینه بالایی خواهد داشت.

در طرف مقابل اگر مقدار MFR یا MFI کمتر از حد مورد انتظار باشد، به علت اینکه ویسکوزیته بالاتر خواهد بود و جریان پذیری کمتر است، ممکن است قالب را کاملا پر نکند و بازهم تعداد محصولات غیر سالم بالا رود.... (ادامه مقاله)

 

برای مطالعه ادامه این مقاله و سایر آزمون ها و تست های پلیمرها کلیک کنید.

 

برای آموزش، مشاوره و راه اندازی آزمایشگاه و واحد کنترل کیفی با ما تماس بگیرید. 

 

از سایر دستگاه ها و تجهیزات آزمون و تست پلیمر در فروشگاه پلیمرما دیدن فرمائید. 

 

 

به دلیل نوسانات بازار، لطفا جهت اطلاع از قیمت دستگاه اندازه گیری MFI یا MFR (نرخ جریان جرمی مذاب) با پلیمرما تماس بگیرید.