پلیمر ما
0  

تعیین مقدار ژل در لوله های چندلایه پلی اتیلن شبکه ای (PEX)

تعیین مقدار ژل در لوله های چندلایه پلی اتیلن شبکه ای (PEX)

تعیین درصد ژل در لوله های چند لایه پلی اتیلن شبکه ای PEX مطابق استاندارد ملی 14983

 

نسل جدید لوله های مورد مصرف در آبرسانی ساختمان، سیستم های گرمایش، رادیاتور و ... که در حال جایگزین شدن با لوله های سفید (پلی پروپیلن) هستند، لوله های چندلایه و یا 5لایه می باشند. در این نوع لوله ها که معمولا از قطر 16 ملیمتر الی 63 میلیمتر تولید می شوند، لایه داخلی پلی اتیلن شبکه ای (PEX) یا مقاوم به حرات بالا (PE-RT)، سپس یک لایه چسب، لایه میانی آلومینیوم، مجددا چسب و لایه خارجی پلی اتیلن شبکه ای (PEX) یا مقاوم به حرارت بالا (PE-RT) می باشد. بسته به نوع پلی اتیلن به کار رفته، نام گذاری لوله انجام می شود، برای مثال، PEX-AL-PEX و ...

در لوله هایی که از PEX یا پلی اتیلن شبکه ای استفاده می شود، تولید کننده موظف است مقدار ژل شدگی، یا شبکه ای شدن پلی اتیلن را مطابق استاندارد ملی 2-12753 رعایت نماید. معمولا برای روش های مختلف شبکه ای کردن این مقدار حداقل 60 درصد می باشد و مدیران کنترل کیفیت باید پس از تولید لوله و کامل شدن فرایند شبکه ای شدن، مقدار ژل یا شبکه ای شدن آن را مورد ارزیابی قرار دهند که در ادامه به توضیح ان می پردازیم.

 

برای مطالعه مقاله انواع پلی اتیلن و پلی اتیلن شبکه ای (PEX) اینجا کلیک کنید. 

 

استاندارد روش آزمون درصد ژل پلیمر: 

استاندارد ملی 14983 و ISO 10147

 

تجهیزات مورد نیاز تست درصد ژل:

  • محلول زایلن با خلوص حداقل 98 درصد حاوی 1 درصد آنتی اکسیدانت
  • مبرد جریان برگشتی، بالن ته گرد حجم 500 میلی لیتر
  • گرم کن به منظور جوشاندن زایلن 
  • قفس توری نگهدارنده آزمونه با اندازه سوراخ 125 میکرون
  • آون
  • ترازو

 

خرید دستگاه درصد ژل لوله pex

 

روش انجام آزمون درصد ژل:

روش کلی آزمون به این شرح است که یک نمونه از لوله را بریده و در زایلن جوشان قرار می دهیم. زایلن جوشان پلی اتیلن را در خود حل می کند ولی پلی اتیلن شبکه ای یا کراس لینک شده در آن حل نمی شود. لذا از وزن نمونه پس از غوطه وری داخل زایلن می توانیم مقدار شبکه ای بودن یا ژل لوله را اندازه بگیریم.

حداقل 2 آزمونه به شرح زیر آماده کنید. از سطح مقطه لوله چندلایه PEX لایه ای به صخامت 0/2 میلیمتر جدا کنید. باید طوری آزمونه را ببرید که کل محیط لوله را شامل شود. وزن آزمونه باید حداقل 0/2 گرم باشد. 

قفس توری و درپوش آن را روی ترازو وزن کنید (M1). آزمونه را داخل قفس توری قرار دهید و به همراه درپوش وزن کنید (M2). 

قفس توری و نمونه و درپوش آن را درون بالن قرار داده و مطمئن شوید حلال کافی وجود دارد. (وزن حلال 200 برابر وزن نمونه باشد). مجموعه را توسط هیتر به مدت 8 ساعت بجوشانید (نقطه جوش حدود 140 درجه سلسیوس می باشد). پس از این مدت توری و درپوش و نمونه را از حلال خارج کنید.

باقیمانده آزمون را به همراه قفس توری به مدت 3 ساعت در یک آون در دمای 140 درجه خشک کنید. سپس مجموعه را خارج کرده و پس از رسیدن به دمای محیط وزن کنید (M3).

از رابطه زیر درصد ژل یا میزان شبکه ای لوله محاسبه می گردد:

فرمول محاسبه درصد ژل

 

برای خرید دستگاه و ستاپ تعیین درصد ژل در لوله های چندلایه PEX و سایر تجهیزات آزمایشگاهی صنعت لوله و محصولات پلیمری مانند دستگاه کشش(تنسایل)، دستگاه MFR، دستگاه مقاومت ضربه، دمای نقطه نرمی وایکات و HDT، سیرکومتر، دستگاه سایش، دستگاه ضربه آیزود و چارپی و ... به فروشگاه مراجعه و یا با پلیمرما تماس بگیرید (کلیک کنید)

 

جهت آموزش آزمون ها و تست های پلیمری، آموزش مدیران کنترل کیفیت، راه اندازی آزمایشگاه و واحد کنترل کیفیت و مشاوره کافیست با ما تماس بگیرید. (روی عناوین کلیک کنید)

 

 

 

پربازدیدترین مطالب
آخرین مطالب
مثل اینکه کسی دیدگاهی نداشته!!!