پلیمر ما
دستگاه جدید نرخ جریان مذاب MFI پلاستیک ها (MFR)
قیمت: تماس بگیرید

موجود

دستگاه جدید نرخ جریان مذاب MFI پلاستیک ها (MFR)

ساخت شرکت: پلیمرما
قیمت: تماس بگیرید

موجود

دستگاه جدید نرخ جریان مذاب MFI پلاستیک ها (MFR)

دستگاه جدید تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI

دستگاه جدید MFR یا MFI شرکت پلیمرما، با کنترل پنل لمسی (تاچ) ارائه شده است.

از ویژگی های بارز این نوع دستگاه ام اف ای MFI می توان به این موارد اشاره کرد:

  • تاچ بودن صفحه کنترل و تنظیمات دستگاه
  • قابلیت ست دما، تعداد برش، زمان برش به آسانی
  • نشان دادن زمان کل آزمون، زمان هر برش
  • نشان دادن و محاسبه زمان پیش گرم تعیین شده در استاندارد آزمون تست MFI یا MFR
  • قابلیت محاسبه مقدار MFR یا MFI با وارد کردن مقدار توزین شده
  • تغییرات ظاهری دستگاه و مدرن شدن ظاهر دستگاه

 

خرید مدل ارزان (دستی) دستگاه MFR یا MFI (کلیک کنید)

 

مشخصات دستگاه MFR یا MFI
مواد مورد آزمون PE, PP, PA, PC, PS  و سایر پلاستیک ها
استاندارد مورد استفاده ISO 1133, ASTM D1238 و ملی 6980
گارانتی 1 سال
خدمات پس از فروش  10 سال
زمان تحویل 20 روز کاری
قابلیت کالیبراسیون دارد (انتخابی)
آموزش کار با دستگاه و استاندارد دارد (انتخابی)
دامنه دما (سلسیوس) محیط الی 400 
سیستم کنترل دما PID/RID
قابلیت وزنه های اعمالی (کیلوگرم) 2/16، 3/8، 1، 5، 1/2، 7/16
بازه MFR قابل اندازه گیری (g/10 min) 0/15-50
نوع تایمر برش اتوماتیک
بازه زمانی برش 0/1 ثانیه الی 99 دقیقه
توان دستگاه (ولت) 220
تجهیزات جانبی پیستون، میله تمیزکننده، گیج برو نرو
سایر ویژگی ها سیستم برش دستی و اتوماتیک
دای از جنس تنگستن کارباید
دقت دمایی 0/1 سلسیوس
دقت زمانی 0/1 ثانیه

 

خرید دستگاه MFI   خرید دستگاه MFR

اهمیت تست MFI در صنعت پلیمر چیست؟

اولین موضوعی که باید مورد ارزیابی قرارگیرد، مواد مورد استفاده است. واحد کنترل کیفیت پس از تست MFR باید سراغ مواد اولیه مورد استفاده رفته و صحت آنان را بررسی نماید. روال درست این است که کلیه مواد ورودی به واحد تولیدی بلافاصله مورد ارزیابی قرار گیرد و یکی از مواردی که در ارزیابی پلاستیک ها اهمیت بالایی دارد، MFR یا MFI می باشد. پس اگر از صحت مواد اولیه پلیمری اطمینان حاصل کرد و همچنین مطمین هستید که مواد صحیحی وارد دستگاه شده اند باید سیستم دوزینگ یا وزن کشی مواد اولیه را مورد ارزیابی قرار دهید. 
این بدین معناست که اگر در کامپاند تولیدی، از چند پلیمر و یا مواد معدنی مانند کلسیم کربنات یا تالک استفاده می کنید باید مطمین شوید نسبت های ریخته شده از آن ها درست بوده یا خیر.

در مرحله بعدی، شرایط فرایندی و محیطی را بررسی نمایید. همانطور که در بخش "همه چیز در رابطه با پلیمر پلی پروپیلن" مطالعه نموده اید، پلی پروپیلن یک پلیمر و پلاستیک خطی است. و در اثر حرارت بیش از حد زنجیره های آن تخریب شده و به طول های کوچک تر می شکنند. این می تواند سبب کاهش ویسکوزیته و بالا رفتن MFI شود و در نتیجه آن خواص مکانیکی محصول دچار تغییرات اساسی خواهد شد. 
اما حرارت بیش از حد به پلیمر چگونه وارد شده است؟ پاسخ سوال را باید در خط تولید خود بیابید. آیا دمای فرایند توسط اپراتور افزایش پیدا کرده است؟ آیا المنت ها و ترموکوپل های موجود در خط دچار مشکل شده اند و به تبع آن حرارت بیش از حد به پلیمر وارد و آن را تخریب کرده است؟ آیا کاهش چشم گیری در سرعت خط داشته اید که سبب افزایش زمان اقامت مواد در اکسترودر و در نتیجه تخریب آن شده است؟

در صنعت تولید لوله و اتصالات پلیمری به دلیل اهمیت محصول در حفظ فشار، عدم نشتی و مناسب بودن خواص مکانیکی، یک آزمون بسیار مهم مقایسه MFI مواد اولیه با محصول می باشد. که به وسیله آن از استفاده از ترکیبات غیر مجاز، فیلر بیش از حد و یا تخریب مواد در حین فرایند جلوگیری نمود.... (ادامه مقاله)

نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI چیست؟

نرخ جریان جرمی مذاب (MFR) یا شاخص جریان جرمی مذاب (MFI) تعیین خاصیتی از جریان مذاب پلیمر است که به عنوان خواص رئولوژیکی ماده در حالت مذاب شناخته می شود. مقدار MFR یا MFI جرم مقدار ماده ای است که طی 10 دقیقه تحت فشار مشخص و در دمای مشخص از میان دای با ابعاد مشخص عبور کرده و بیرون می آید.

یک پلیمر از زنجیره هایی با طول های مختلف تشکیل شده است، به همین دلیل طول زنجیره پلیمری ویژگی های جریان مذاب را تعیین می کند. از آن جا که کنترل دقیق طول زنجیره ها در فرایند پلیمریزاسیون مشکل است، توزیع طول زنجیر یا درواقع توزیع وزن مولکولی پلیمر است که بر خواص جریان مذاب تاثیرگذار است. اینجاست که پارامتر MFR یا MFI وارد می شود.

هرچه مقدار MFR یا MFI بالاتر باشد، یعنی در طی زمان ثابت (10 دقیقه) مقدار بیشتری از پلاستیک در دمای آزمون جریان می یابد، یعنی مقاومت به جریان یافتن پلیمر یا پلاستیک کم تر است و راحت تر جریان می یابد، مقاومت به جریان یافتن را با مفهومی به نام ویسکوزیته می شناسیم. درنتیجه هرچه MFR یا MFI یک پلیمر بالاتر باشد، ویسکوزیته آن پایین تر خواهد بود. 

توزیع وزن مولکولی همچنین بر خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمر نیز تاثیر به سزایی دارد.

در آزمون MFR یا MFI پلیمر در داخل محفظه دستگاه گرم شده تا به حد جاری شدن برسند، یک وزنه متناسب با نوع پلیمر بر روی آن قرار می گیرد، نیروی جاذبه و وزنه تواما باعث می شوند که جریان مذاب از دای دستگاه که لوله ایست توخالی به قطر 2/095 میلیمتر از دستگاه خارج شود.

 

دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR شرکت بسپار مانی یار (پلیمرما)، مطابق استاندارد های ملی 6980، ISO 1133، ASTM D1238 ساخته شده و از آن می توان برای تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR انواع پلاستیک ها مانند پلی کربنات، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، ABS و ... استفاده کرد.

همچنین دستگاه تعیین نرخ جریان جرمی مذاب MFI یا MFR این شرکت مانند بقیه سازنده های دنیا، برای تعیین MFI یا MFR پلاستیک هایی که رفتار رئولوژیکی آن ها تحت تاثیر تراکم، هیدرولیز، ژل شدن یا پیوند عرضی قرار گرفته است قابل استفاده نیست. برای مثال در پلی اتیلن های شبکه ای PEX شاخص MFI یا  MFR اندازه گیری نمی شود

اجزای دستگاه MFI یا MFR:

دستگاه نرخ جریان جرمی مذاب MFR یا MFI، که برای تعیین شاخص یا نرخ جریان جرمی مذاب ترموپلاستیک ها به کار می رود شامل اجزای زیر می باشد:

 بدنه اصلی

بدنه دستگاه MFI یا MFR شامل محفظه ای برای اعمال و کنترل دما و سیلندر فولادی تست می باشد که توسط دو زون حرارتی گرم شده و کاملا عایق بندی شده است. همچنین یک قسمت برای قرار گیری ابزارهای مورد استفاده در تست تعبیه شده است. 

قسمت اصلی بدنه، شامل المنت  اندازه گیری دما، سیستم کنترل دما، سیستم کاتر اتوماتیک، سیستم زمان بندی اتوماتیک، کنترل پنل و دسته نگهدارنده دای نیز می باشد. 

 

-  المنت اندازه گیری دما:

یک پراب پلاتینیومی در تماس با سیلندر، دما را خوانده و کنترلر دما می فرستد، در نتیجه کنترلر زمایی می تواند دما را کم یا زیاد کند تا در حد مطلوب قرار گیرد. دقت دمایی 0/1 درجه می باشد. 

نقاط دمایی مهم در آزمون، 1 سانتی متر بالاتر از دای می باشد که در کالیبراسیون نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

- سیستم کنترلر دمایی:

دستگاه MFI یا MFR شرکت بسپار مانی یار (پلیمرما) در رنج دمایی محیط الی 300 درجه با دقت 0/1 درجه قابل تنظیم می باشد. 

 

- سیستم کاتر:

کاتر دستگاه MFI یا MFR شرکت پلیمر ما، به دو صورت اتوماتیک و دستی می باشد و می تواند بنابر پارامترهای تنظیمی اپراتور، با دقت 0/1 ثانیه برش نمونه را انجام دهد و یا اپراتور به صورت دستی نمونه را برش دهد...... (ادامه مقاله)

 

اهمیت آزمون MFR یا MFI و دلایل استفاده از آن

در فرایند تولید یک محصول اگر در بچ جدید، مقدار MFR یا MFI به طور غیر قابل کنترل و نا آگاهانه تفاوت کند می تواند اثرات مخربی بر بهره وری و کیفیت محصول بگذارد. بنابراین بسیار مهم است که مواد ورودی به واحد تولیدی با استاندارد های مربوطه تست شوند و صحت آن ها تایید شود.

برای مثال اگر MFR یا MFI مواد از حد مورد انتظار بیشتر باشد می تواند منجر به فلش قالب تزریق شده و در نتیجه تعداد محصولات مرجوعی بالا رود و تمیز کردن قالب و دستگاه تزریق نیز روزها زمان نیاز داشته باشد. در بدترین حالت نیز ممکن است باعث آسیب جدی به نازل شود که تعویض آن هزینه بالایی خواهد داشت.

در طرف مقابل اگر مقدار MFR یا MFI کمتر از حد مورد انتظار باشد، به علت اینکه ویسکوزیته بالاتر خواهد بود و جریان پذیری کمتر است، ممکن است قالب را کاملا پر نکند و بازهم تعداد محصولات غیر سالم بالا رود.... (ادامه مقاله)

 

برای مطالعه ادامه این مقاله و سایر آزمون ها و تست های پلیمرها کلیک کنید.

 

برای آموزش، مشاوره و راه اندازی آزمایشگاه و واحد کنترل کیفی با ما تماس بگیرید. 

 

از سایر دستگاه ها و تجهیزات آزمون و تست پلیمر در فروشگاه پلیمرما دیدن فرمائید. 

 

 

به دلیل نوسانات بازار، لطفا جهت اطلاع از قیمت دستگاه اندازه گیری MFI یا MFR (نرخ جریان جرمی مذاب) با پلیمرما تماس بگیرید.